Wyszukiwarka firm, towarów i usług

24-204 , Wojciechów woj. lubelskie pow. Lubelski
tel. 815177353 815177241
email: info@wojciechow.pl www: http://www.wojciechow.pl/
Godziny otwarcia: Pon: 07:30-15:30 Wto: 07:30-15:30 Śro: 07:30-15:30 Czw: 07:30-15:30 Pią: 07:30-15:30 Sob: Nieczynne Nie: Nieczynne
Urząd Gminy w Wojciechowie

Zabytki i ciekawe miejsca znajdujące się na terenie Gminy, które warto odwiedzić.

Wieża „Ariańska”
Została wybudowana w latach 1520-1530. Jest to jedyna na Lubelszczyźnie tego typu gotycko – renesansowa budowla. Początkowo pełniła rolę domu mieszkalnego właścicieli Wojciechowa. W latach 1550-1598 znalazł w niej swoją siedzibę zbór kalwiński. W pocz. XVII w. kolejny właściciel Wojciechowa Paweł Orzechowski herbu Rogala wybudował na północ od wieży wygodny pałac, a tę przeznaczył na spichlerz.
W 1910 roku Natalia i Józef Popławscy przekazali zniszczoną wieżę Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości, które już w 1911 roku przystąpiło do jej odbudowy. Prace kierowane przez Jana Koszczyc - Witkiewicza przerwała wojna. Powtórną próbę odbudowy spotkał ten sam los w 1939 roku. Dopiero w 1972 ponownie przystąpiono do gruntownego remontu. Tym razem udało się to bez przeszkód i po trzech latach swoją siedzibę znalazł tu Gminny Ośrodek Kultury. Obecnie mieści się tu również Muzeum Kowalstwa, Wojciechowskie Muzeum Regionalne, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Stowarzyszenie Kowali Polskich.

Kościół p.w. św. Teodora w Wojciechowie
Późnobarokowy, drewniany kościół pod wezwaniem św. Teodora wybudowany został w 1725 r. Jego fundatorem był Teodor Orzechowski – ówczesny właściciel wsi. W 1802 roku, kolejna właścicielka Wojciechowa o nazwisku Morska otoczyła kościół wspaniałym murowanym parkanem.
Wnętrze kościoła wykonano w stylu późnobarokowym. W drewnianym, barokowym ołtarzu głównym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1836 r. Ołtarze zdobią bezcenne kurdybany - skóry o bogatym ornamencie tłoczonym, malowane i złocone.
Na cmentarzu kościelnym znajduje się drewniana, czworoboczna dzwonnica wzniesiona jednocześnie z kościołem oraz nagrobek Felicjany z Fredrów Grodzickiej z 1892 r. i płyta nagrobna Stanisława Spinka herbu Prus z XVI w.
Na wschód od kościoła znajduje się cmentarz grzebalny założony w 1846 r. połączony ze świątynią wspaniałą aleją kasztanową. Na jego terenie znajduje się wiele starych, cennych nagrobków, z których na szczególną uwagę zasługuje kaplica grobowa Świeżawskich oraz grobowce rodziny Dąbrowskich i Felicjana Grodzickiego.

Zespół dworsko-parkowy w Palikijach
Pierwszy dwór w Palikijach powstał w latach 1470 – 80 i miał charakter obronny. Kolejny wzniesiony został w XVII w. przez Orzechowskich. W 1906 r. wykorzystano jego dwukondygnacyjne, sklepione piwnice i część parteru do wybudowania nowej siedziby właścicieli wsi. Obecnie pałac stanowi własność prywatną i nie jest udostępniany do zwiedzania. Otoczony parkową zielenią i stawami zachwyca ciekawą architekturą.

Zespół dworsko-parkowy z XIX w. w Łubkach
Klasycystyczny, drewniany dwór z połowy XIX wieku położony na wzgórzu nad rzeką Czerką. Niegdyś własność rodu Dąbrowskich, obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa. Pozostałościparku zawierają cenne okazy przyrodnicze, uznane za pomniki przyrody – dęby szypułkowe i sosnę czarną.

Budynek Urzędu Gminy
Dwór wybudowany w II poł. XIX w. prawdopodobnie przez Felicjana Grodzickiego – właściciela Wojciechowa w latach 1859 – 1896. Założony na planie prostokąta, murowany, z ganeczkiem wspartym na czterech kolumnach. Budynek przekazany na pocz. XIX w. przez ostatnich właścicieli Wojciechowi - rodzinę Popławskich z przeznaczeniem na siedzibę Urzędu Gminy pełni tę funkcję do dziś. W ścianę dworu wmurowana jest tablica upamiętniająca akcję Żołnierzy AK z 29 sierpnia 1943 r. oraz z 23 lipca 1944 r.


Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski i Judy Tadeusza w Łubkach
Świątynia pięknie położona na wzniesieniu, wybudowana w latach 1949 – 1958 według projektu arch. T. Witkowskiego. Jest to kościół murowany, jednonawowy z sześcioma zagłębieniami utworzonymi przez 2,5-metrowe ściany podtrzymujące półkoliste sklepienie. Wnętrze zdobione jest unikalnymi mozaikami. W prezbiterium znajduje się ołtarz murowany z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem.



Kuźnia Romana Czernieca

Jedna z najsłynniejszych kuźni w Polsce wybudowana w 1920 r. Do dziś wykonywane są tu ręcznie wyroby artystyczne, naprawiane narzędzia rolnicze oraz podkuwane konie. Kuźnię odwiedzają liczne grupy wycieczkowe z kraju i zagranicy. Gospodarz snując barwne opowieści z kowalskiego życia, wykonuje dla nich pokaz kucia podkowy. W bocznym skrzydle kuźni znajduje się prywatna galeria wyrobów kowalskich. Każdego roku w lipcu odbywają się tu ogólnopolskie imprezy, w których bierze udział kilkudziesięciu mistrzów kowalstwa z kraju i zagranicy.

Młyn Hipolit z Muzeum Minerałów

Młyn ''Hipolit'' zbudowany w 1937 r. w zakolu rzeki Bystrej. Jego oryginalne wnętrze z zachowanymi maszynami i wyposażeniem pełni obecnie funkcję domu mieszkalnego. Część parteru została zaadaptowana na Muzeum Minerałów. Można zobaczyć tu, gromadzoną od ponad 15 lat, kolekcję minerałów z całego świata. W młynie istnieje możliwość wynajęcia pokoju ze ścianami wyłożonymi solą kłodawską do inhalacji. Wspaniałą atrakcją są pokazy płukania i odlewania złota oraz pokazy wybuchu wulkanu.

Muzeum Kowalstwa


Pierwsze w Polsce muzeum dokumentujące kowalstwo. Można w nim zobaczyć w pełni wyposażoną starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim oraz metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki a także wasąg oraz drewniane brony. Wśród kilkuset eksponowanych wyrobów artystycznych na uwagę zasługują m.in. pas cnoty i patera na owoce wykonana przez kobietę. W muzeum goście mogą zagrać marsza kowalskiego na kowadle, zaostrzyć siekierę na ręcznej szlifierce, posłuchać opowieści o pracy kowala i dowiedzieć się dlaczego podkowa przynosi szczęście. Muzeum zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej.

Wojciechowskie Muzeum Regionalne
Jego wnętrza stylizowane są na chałupę wojciechowską z lat 1920-30. Zgromadzono w nim przedmioty służące mieszkańcom w ich codziennym życiu i pracy oraz eksponaty dokumentujące dzieje Wojciechowa wraz z makietą XIV-wiecznego średniowiecznego grodziska i znaleziskami pochodzącymi z wykopalisk archeologicznych. Przy Muzeum działa Galeria Sztuki Ludowej, w której można wybić pamiątkowa monetę.


Wojciechosko Zagroda
Pobyt w Zagrodzie - prywatnym "Mini skansenie” obejmuje zwiedzanie chałupy, stodoły i warsztatu stolarskiego. Dla grup zorganizowanych możliwość pokazu: młynkowanie zboża, młócenie cepami, pranie na tarze, przędzenie wełny, kręcenie elementów strzechy - strzeszoków i gajdoków oraz karmienie zwierząt: koza, kuc, owca, króle, ptactwo. Istnieje także możliwość zorganizowania warsztatów z lepienia wyrobów z gliny, bibułkarstwa.
URZĄD GMINY

LEGENDA: